Fotopraha.com | Praha a okolí ve fotografiích

Praha, město věží

Česká televize nachystala jeden úžasný televizní dokumentární seriál do série, ze které pocházejí seriály jako "Rozhlédni se člověče" (Rozhledny ČR), "Paměť stromů" (Stromy ČR) a "Zpět k pramenům" (prameny ČR). Seriál se jmenuje Praha, město věží nebo také Pražské věže a naším průvodcem po skvělém Luďku Munzarovi bude tentokrát Viktor Preiss. Ten spolu se štábem české televize vystoupal na více jak stovku pražských věží, aby nám přiblížil pohledy na stověžatou Prahu. Nebudeme sledovat pouze výhledy z Pražských věží, ale dozvíme se i spoustu historických skutečností a událostí, budeme zkoumat i temné útroby věžních půd a v některých případech i jejich obyvatele.

V seriálu "Rozhlédni se člověče" byl k natáčení používán vrtulník, kdežto u Pražských věží byly všechny záběry ze vzduchu pořízeny z horkovzdušného balonu, který pětkrát přeletěl Prahu, aby nesl dvě kamery. Tyto dvě kamery nasnímaly celkem deset hodin unikátních záběrů.

25. 12. 2007 byl poprvé odvysílán dokument o natáčení pražských věží, který bude ještě 27. 12. 2007 a 7. 1. 2008 reprízován a online ho můžete shlédnout zde.

Režisér Bedřich Ludvík říká o svém seriálu, že nejprve vymýšlí úvodní píseň a logo, nyní mu to ale bylo zapovězeno a oficiální logo vymysleli grafici České televize. To však panu Ludvíkovi nezabránilo, vymýšlet si vlastní loga, sice podle jeho slov neumělá, avšak od srdce. Nejprve režiséra provázel strach a obavy ze selhání, z toho, že na věže snad ani nevyleze, ale po začátku příprav měl naopak pocit, že se to už nedá zkazit. Píseň nadále zůstala doménou páně Ludvíka a připravil pro nás opět chytlavou melodii, podobně jako u českých rozhleden.

 


Geneze melodie začala již za Ludvíkových let na FAMU, kde však píseň měla jiný text. Současná znělková píseň k seriálu Pražské věže, ale nebyla první verzí, která byla vytvořena. Ta první byla, podle autorových slov, rychlá, hybná a jarmareční (poslechněte si ji zde). Sám uznal, a já mu musím přizvukovat, že k vznešeným pražským věžím se nehodila a seriál by tak ztrácel něco ze své nostalgické nálady. Konečné aranžmá provedl pan Jan Jirásek (hudba k filmu Kytice, Kuře melancholik, Bathory nebo seriálu Hraběnky). Píseň má sílu, hloubku a je nabita emocemi, které jsou pro úspěch tak podstatné. Důležité také je, že píseň svůj náboj neztrácí ani po opakovaném poslouchání - je prostě výjimečná.

Ústřední píseň

Autor: Bedřich Ludvík

Nad městem jsou věže
tyčí se nad námi
my žijem při zemi
věže jsou s hvězdami
Ještě že věže jsou
že nad námi stojí
pozvednou k nebesům
ty z nás kdo se bojí
A pak u nohou ti leží
Praha, město věží
ať prší či sněží
stoupejme do věží
Do věží ke zvonům
k jejich mocným tónům
do věží vzhůru k lidem
jímž je věž osudem

Když už jsme u hudby, můžeme se také zmínit o podkresové hudbě, kde je hlavním použitým skladatelem Petr Iljič Čajkovskij (Úryvky z Koncertu pro housle a orchestr D dur op. 3 a 1812, op. 49. dále pak Louskáček, Labutí jezero, Italské Capriccio a Koncert pro klavír a orchestr koncert č. 1 B moll op. 23). Další hudba je od skladatelů J. S. Bacha, G. F. Handela, J. B. Vivaldiho, L. van Beethovena, Johanna a Josefa Strausse.

Seriál o pražských věží Praha, město věží bude dle mého soudu opravdu povedený projekt, nechme se však překvapit a počkejme na 13. 1. 2008, kdy bude v neděli odpoledne odvysílán první díl z celkových šestnácti.