Fotopraha.com | Praha a okolí ve fotografiích

Foto Praha

Již půl roku vám foto Praha přináší fotografie Prahy. Za tu dobu se stránky staly velmi populární a přichází stále více lidí. Já jsem osobně velmi rád, že můj foto projekt nese své ovoce a nadále se budu snažit portál foto Praha rozvíjet a uhlazovat k vaší plné spokojenosti. Nosné téma zde jsou samozřejmě fotografie Prahy, našeho překrásného hlavního města. Ty neopustím v žádném případě a nadále je budu vkládat a sbírku rozšiřovat.

Nerad bych se zaměřoval na popisnou fotografii, a tak raději fotím v Praze, která mi je kulisou k ději, k ději živému i neživému. V živém vystupují lidé a zvířata, v neživém pak převážně světlo a nálada.

Každý fotograf (a nejen fotograf Prahy) ví, že světlo je substance, která je pro fotografii naprosto nezbytná. Světel je mnoho a ve své jedinečnosti se velice liší. Mnohdy je dobré světlo otázkou několika vteřin, ale občas dokáže všechny překvapit svou neskutečnou vytrvalostí a silou. Miluji světlo předbouřkové těsně před západem slunce (samo o sobě dost šílená a málo viditelná kombinace). To pak slunce ozařuje vrcholky pražských věží nejen přímo svým posledním zlatým světlem, ale ještě navíc se odráží od spodní vrstvy hustých tmavých a neprostupných mraků a dodává světlu na intenzitě.

Praha a její barvyPraha a její barvy - Po západu slunce foukal dost silný vítr a viditelné světlo odrážející se ze shora od mraků stále konstantně sláblo až nebylo téměř vidět. Při takovýchto podmínkách je dobré pustit fotoaparát z řetězů a experimentovat s délkou expozice, která u této fotografie byla 4 minuty.

Na foto Praha se fotografie samozřejmě neomezují pouze na denní (se světlem), ale jsou zde i pozápadové fotografie Prahy. Ve chvíli, kdy slunce zapadlo, stále ještě osvětluje mraky, které jsou vysoko nad námi, a které se barví do až neskutečných barevných odstínů. V této chvíli se již stmívá a pokud pomůžeme délce expozice vhodnými filtry, můžeme exponovat až několik minut. Z těchto pokusů vznikají zajímavé a ojedinělé snímky, které po nás opravdu již nikdo "nepřefotí". Do repertoáru fotografie Prahy patří také fotografie noční, kdy nám asistují lampy, měsíc, hvězdy a dlouhé expoziční časy. To vše a mnohem více na foto Praha naleznete v jednotlivých rubrikách galerie. Další zajímavosti můžete vyčíst z mých článků a zápisků. Pro prostorovou orientaci by měla postačit fotografická mapa Prahy, která je svým způsobem ojedinělá.

Kopule kostelu sv. FrantiškaKopule kostelu sv. Františka - Ze Staroměstské mostecké věže se naskýtá krásný výhled na pražské Staré Město. Při západu slunce, když přeje počasí jsou do zlata nasvíceny všechny věže a vyšší budovy a na obloze se vytvoří pastelový červeno modrý gradient. To pak člověk jen hledí do dálky a obdivuje jak je ta naše Praha krásná.

V nabídce a v ceníku zjistíte, jak a za kolik lze získat velké rámové tisky fotografií Prahy, které mohou být ozdobou jak vašeho domova, tak vašeho pracoviště. Fotografie je v dnešní době velmi vhodný a originální dárek, který vždy potěší.

Svým návštěvníkům převelice děkuji a těším se na dalších mnoho let, které spolu se mnou na foto Praha strávíte.